Graf ceny zlata - jak ho číst?

Kolik dnes stojí zlato? Je teď zlato levné? Nebo drahé? Jakou má skutečnou hodnotu dnes a jakou v minulosti?

Jsou dva zásadní přístupy k investování do zlata. Ten optimistický vidí v investici do zlata budoucí zhodnocení finančních prostředků, ten pesimistický “jen” uchování hodnoty. Ve své podstatě jde opravdu jen o úhel pohledu. Protože se totiž cena zlata měří v papírových penězích, jejichž hodnota neustále klesá s tím, jak centrální banky tisknou nové a nové peníze, cena zlata v nich vyjádřená v dlouhodobém měřítku roste - zdánlivě se tedy investice zhodnocuje. Přitom si ale za stejnou jednotku zlata koupíte prakticky totéž co před sto lety - investice uchovává hodnotu.

Jistě, není to až tak jednoduché. Do ceny zlata se promítá, zejména ve střednědobém a krátkodobém měřítku, mnoho dalších vlivů jako jsou politické nálady a aktuální ekonomická data. A díky tomu, že v dnešní době se virtuálně (bez krytí fyzickým zlatem) na komoditních burzách zobchoduje mnohonásobně více než kolik zlata se zobchoduje fyzicky, lze zejména v krátkodobém měřítku cenou zlata snadno manipulovat - nahoru i dolů.

Dlouhodobý vývoj cen zlata je ale neúprosný a vždy v minulosti krátkodobé výkyvy překonal. Jinými slovy, vždy se v minulosti cena zlata vrátila na spravedlivou úroveň odrážející jeho stálou hodnotu. Oblíbené příklady z historie jsou o jedné trojské unci a kvalitním oděvu. Už na začátku letopočtu se ve starém Římě za jednu unci prý dala pořídit sukně, sandály a ramenní šerpa. Na konci americké války za nezávislost, v roce 1783, za stejné množství zlata byl k mání kvalitní oblek, boty a pásek. Stejné zboží, samozřejmě adekvátní dané době, jste si mohli pořídit i třeba v roce 1898 při ukončení španělsko-americké války, v roce 1945 na konci druhé světové války a kvalitní oblek, boty a pásek si za hodnotu trojské unce zlata (29500,- Kč) můžete pořídit i dnes. Co byste si ale dnes mohli pořídit za sto let staré papírové peníze? Nic.

Hodnota sto let starých papírových peněz? Nula!

Před sto lety byl týdenní plat průměrného amerického obchodníka 25 dolarů, tehdy 1,2 trojské unce zlata. V roce 2008 to bylo 900-1000 dolarů, tedy 1,1 trojské unce. Tedy stejná mzda ve zlatě, ale přitom papírové peníze ztratily 97,5% hodnoty a týdenní plat z roku 1914 by dnes tomu obchodníkovi stačil tak akorát na oběd. A na tomhle příkladu je hezky vidět, jak funguje systém nekrytých papírových peněz. Zatímco peníze je velmi snadné natisknout a ročně zvedat peněžní zásobu o desítky i stovky procent a snižovat jejich hodnotu a dokonce i tak, aby to většina populace nepoznala, tak zlata přibude do oběhu ročně jen okolo jednoho procenta a tento podíl se navíc každým rokem kvůli náročnější a dražší těžbě zmenšuje. Tedy něco, čeho máme prakticky stále stejně, něco co je z hlediska množství stále stejně vzácné, nemůže v dlouhodobém horizontu ztrácet na hodnotě.

Ale zpět k tématu článku. Jak číst grafy ceny zlata? V první řadě pamatujte, že cena zlata vypovídá hlavně o ztrátě hodnoty papírových peněz. Úžasné růsty cen zlata v historii zpravidla znamenají jen velkou devalvaci papírových peněz v daném období. Na pozadí dlouhodobého grafu lze vidět prakticky jediné - uchování hodnoty zlata napříč desítkami a stovkami let. A jak číst grafy krátkodobé? Lze z nich vyčíst, jestli je dnes ta správná chvíle nakoupit nebo prodat zlato? Nejde. Každý den je totiž ten správný čas investovat do zlata, protože zítra mohou být ceny stejně tak vyšší jako nižší. Otázka investice do zlata totiž není ani tak kdy investovat, jako jestli investovat a kolik investovat. A pokud už nákup zlata odkládáte a čekáte na vhodný moment, tak se řiďte jednoduchou radou. Budoucnost neznáme, ale minulost ano. Proto pokud bylo v minulých dnech, týdnech či měsících zlato dražší než dnes, je dobrý čas nakoupit. A to zvlášť pokud v minulých měsících, letech a prakticky stále i dnes, tisknou centrální banky ve velkém peníze.